Wyobraź sobie, że po całym dniu pracy i wypełniania obowiązków domowych leżysz na kanapie i nie wstając z niej podnosisz temperaturę w salonie, przyciemniasz oświetlenie i włączasz relaksującą muzykę. I to wszystko za pomocą kilku ruchów palca na swoim smartphonie. Mowa tu o wygodzie. Wygodzie, którą w XXI wieku zapewniają nam systemy uszyte na miarę potrzeb dzisiejszego tempa życia.

Czym jest właściwie inteligentny dom i jakie korzyści możemy z niego uzyskać?

Inteligentny dom - co to właściwie oznacza?

Inteligentny dom – wg. Definicji European Inteligent Building Group (EIBG) – “inteligentny budynek to taki, który maksymalizuje efektywność działań użytkowników go wykorzystujących i pozwala na sprawne zarządzanie zasobami przy minimalnych kosztach eksploatacji” Winnicka-Jasłowska D. 2010, t I).

Innymi słowy inteligentnym domem nazwiemy taki dom, w którym poprzez stworzoną sieć domownicy będą w stanie zlecić konkretne zadania za pośrednictwem urządzeń elektroniki użytkowej.

Określenie to w ostatnich czasach wydaje się nadużywane, bowiem miano inteligentnego domu może zostać zastosowane w sytuacji, kiedy urządzenia w naszym domu rzeczywiście potrafią ze sobą współpracować poprzez wymianę informacji między sobą, centralną jednostką jak i użytkownikiem. Główny system może monitorować pracę pozostałych systemów ogrzewania, oświetlenia, alarmowego, wentylacji, klimatyzacji, antywłamaniowego oraz dostępu do tych informacji, ale również go modyfikować na potrzeby użytkownika.

 

Jakie korzyści płyną z zastosowania takiego systemu?

Innowacyjność rozwiązań zastosowanych w systemie inteligentnego domu z każdym rokiem wzrasta. Nowe technologie oraz funkcje, które wprowadzane są do urządzeń elektronicznych pozwalają na coraz większe możliwości zasięgu i kontroli nad naszym codziennym zarządzaniem automatyką domową.

Po pierwsze BEZPIECZESTWO.

Wynika ono z możliwości ciągłego monitorowania sytuacji w naszym domu. I chodzi tu nie tylko o monitoring stricte audiowizualny, ale przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiednich czujników np. zalania, pożaru oraz ruchu dających nam pełen obraz aktualnej sytuacji w domu, w momencie, kiedy znajdujemy się w zupełnie innym oddalonym nawet o setki kilometrów miejscu.

Po drugie WYGODA.

To nic innego jak po prostu wysoki komfort użytkowania. Przykładowy powrót do domu, w którym temperatura była utrzymywana na niskim poziomie w momencie, kiedy my byliśmy w pracy, przy zastosowaniu systemów inteligentnego domu jednym ruchem palca na smartphonie spowodujemy, że po przekroczeniu progu ogrzeje nas ciepłem bijącym z wnętrza domu w zimowy wieczór.

Po trzecie OSZCZĘDNOŚĆ.

Mowa tu o oszczędności nie tylko finansów, ale i czasu. Automatyka zastosowanych rozwiązań w urządzeniach inteligentnego domu powoduje, że pracują one szybciej i sprawniej komunikując się między sobą poprzez jednostkę centralną. Nie musimy obawiać się już rachunków za prąd w momencie, kiedy zapomnimy zgasić światła lub wyłączyć ogrzewania, ponieważ urządzenie sterujące mamy zawsze pod ręką - nasz telefon.

Ciągłe monitorowanie zużytej energii na ogrzewanie pozwoli zredukować niepotrzebne koszty, a co za tym idzie pozwoli lepiej rozplanować oraz dopasować system grzewczy do naszych potrzeb.

 

Jak działa oraz jakie elementy wchodzą w skład instalacji inteligentnego domu?
Scentralizowany system oznacza nic innego jak wymianę informacji pomiędzy jednostką centralną a urządzeniami peryferyjnymi (np. termostatami, czujnikami).

Centrale sterujące pozwalają na swobodne sterowanie:

- dowolnymi rodzajami ogrzewania wodnego

- dowolnymi rodzajami ogrzewania elektrycznego

- sterowanie kotłem

- urządzeniami elektrycznymi

- bramami, roletami

- alarmami wejścia, zalania , pożaru

Zasadniczą cechą systemu inteligentnego domu jest nadzwyczajna prostota działania, a co za tym idzie możliwość samodzielnego montażu bez potrzeby zatrudniania instalatora. 

 

Istota działania systemu – oprogramowanie

Działanie systemu opiera się na możliwości zaprogramowania centralnych jednostek, posiadających aż 21 programów zarządzających, z których 11 dotyczy sterowania urządzeniami elektrycznymi (oświetlenie, zraszacze, rolety, itd.). Wszystkie funkcje i programy jakie zastosowano w przypadku centralnych jednostek i pozostałych urządzeń wchodzących w skład urządzeń inteligentnego domu zostały zaprojektowane z myślą o ergonomii i wysokiej łatwości użytkowania. Charakteryzują się bardzo przyjazną i bezproblemową obsługą, a bezprzewodowa forma wpływa na uniwersalność.

Aplikacja w języku polskim pozwala bez korzystania ze specjalisty skonfigurować

urządzenia oraz zaprogramować i zamontować je u siebie w domu.

Aplikacje można pobrać ze stron:

Android

https://www.microsoft.com/cs-cz/p/eob-pockethome/9p48q4k6l3kg?activetab=pivot:regionofsystemrequirementstab

iOS

https://www.microsoft.com/cs-cz/p/eob-pockethome/9p48q4k6l3kg?activetab=pivot:regionofsystemrequirementstab

Win10

https://www.microsoft.com/en-us/p/eob-pockethome/9p48q4k6l3kg?activetab=pivot:overviewtab

 

Dodatkowe atuty – możliwość ciągłego rozwoju

Zastosowany system został tak stworzony, aby dodawanie kolejnych elementów sterujących nie kolidował z istniejącymi rozwiązaniami. Kompatybilność urządzeń to klucz do ciągłego poszerzania komfortu na każdym etapie użytkowania. Pozwala to na ciągły rozwój naszego zarządzania automatyką domową, a co za tym idzie coraz lepszą organizacją.

Reasumując inteligentny dom to taki w którym użytkownik ma poczucie bezpieczeństwa, kontroli nad finansami, ale także oszczędza czas przy wysokim komforcie użytkowania jaki daje dzisiejsza technologia.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z przykładami programowania systemu w języku polskim, dostępnymi pod linkiem :

https://www.youtube.com/playlist?list=PL6WCAS2I9qY_URUb18BDsewiF_EdDhe1F